Μήνας: Μάρτιος 2024

25η Μαρτίου

Χρόνια Πολλά Ελλάδα!

Ο εορτασμός της διπλής γιορτής της 25ης Μαρτίου στέφτηκε με τη  μεγαλοπρέπεια και τη σημασία που της αρμόζει, την Παρασκευή στο σχολείο μας, με υπεύθυνο τον εκπαιδευτικό της Στ΄ τάξης Βαβίτσα Θεόδωρο. Ανήμερα της επετείου, οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας συνοδεία των εκπαιδευτικών Βαβίτσα Θεόδωρου και Μπούγλα Στεφανίας, παρέστησαν στην πρωινή λειτουργία, κατέθεσαν στεφάνι στο μνημείο των Ηρώων και παρέλασαν προς τιμήν της Ημέρας. Τον πανηγυρικό λόγο εκφώνησε η κ. Μπούγλα, όπως παρατίθεται ακολούθως.

ΜΑΓΕΙΑ…ΟΙ ΑΠΟΚΡΙΕΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Ο εορτασμός της Αποκριάς ολοκληρώθηκε στο σχολείο μας με έναν τρόπο μαγικό! Καλεσμένος μας ο μάγος Desdinova ενθουσίασε μαθητές, γονείς κι εκπαιδευτικούς με τα περίτεχνα μαγικά του!
Σε ένα διαδραστικό δρώμενο όπου οι μαθητές και οι μαθήτριες πρωταγωνίστησαν , έγιναν βοηθοί του μάγου και εκτέλεσαν μαζί του το πρόγραμμα. Μετά την παράσταση, χορέψαμε, γελάσαμε, φωτογραφηθήκαμε με έναν γιγάντιο δεινόσαυρο και κλείνοντας, ανταλλάξαμε ευχές για τα κούλουμα της Καθαράς Δευτέρας.

Τσικνοπέμπτη 2024

Η Τσικνοπέμπτη τιμήθηκε ποικιλοτρόπως στο σχολείο μας. Η μέρα ξεκίνησε με αναδρομή στα έθιμα της Αποκριάς και της Τσικνοπέμπτης και εκπόνηση διάφορων δραστηριοτήτων στις τάξεις. Ακολούθησε χορός στον προαύλιο χώρο του σχολείου και ολοκληρώθηκε με ομαδικό συμπόσιο μαθητών , εκπαιδευτικών και γονέων, με την ευγενική χορηγία του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΒΙΑΣ ΚΑΙ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΥ

Με αφορμή την Πανελλήνια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και Εκφοβισμού πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 6 Μαρτίου 2024 στο χώρο του σχολείου με θέμα “Bullying και CyberBullying “. Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Δημοτικού Σχολείου Καρπερού είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν μια ταινία μικρού μήκους,να ενημερωθούν για τις συνέπειες τόσο του σχολικού εκφοβισμού όσο και του διαδικτυακού εκφοβισμού και να γνωρίσουν τους τρόπους αντιμετώπισης. Στο τέλος τα παιδιά έκαναν ερωτήσεις και ευαισθητοποιήθηκαν ώστε να συμβάλλουν στον περιορισμό του φαινομένου.

Συντονίστρια της δράσης ήταν η εκπαιδευτικός Μαλλού Ειρήνη, Πληροφορικός ΠΕ86.